Bisküvili Muzlu Pasta Tarifi ve Malzemeleri
12 Temmuz 2024

Bisküvili Muzlu Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Muzlu Pasta

Bisküvili muzlu pasta, ev hanımlarının sıklıkla yaptığı bir tatlı türüdür. Özellikle misafiri gelecek olan ya da gün yapacak olan kadınların, tarifi kolay ve masrafsız olduğu için vazgeçemedikleri bir pasta türü olmaktadır. Ayrıca, çocukların çok sevdiği bir tatlı olduğu için sizler de arada sırada evinizde bu pastayı yaparak çocuklarınızın çok hoşuna gitmesini sağlayabilirsiniz. Kalori bakımından çok yüksek olmadığı ve süt ile yapıldığı için, diğer tatlılar gibi zararlı olmayacaktır.

Bisküvili Muzlu Pasta Malzemeleri

 • 1 paket pötibör bisküvi
 • 2 adet orta büyüklükte muz

Kakao Kreması İçin Malzemeler

 • 4 su bardağı süt
 • 3 yemek kaşığı tepeleme beyaz un
 • 4 tatlı kaşığı kakao
 • 2 tatlı kaşığı tereyağı
 • 2 su bardağı toz şeker

Üzeri İçin Sos Malzemeler

 • 1 su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı kakao
 • 3 yemek kaşığı toz şeker
 • İsteğe göre beyaz çikolata

Bisküvili Muzlu Pasta Nasıl Yapılır?

Pastamızı yapmaya başlamadan önce ilk olarak kakao kremasını hazırlamamız gerekmektedir. Derin bir tencerenin içerisine 4 su bardağı süt konularak kaynatılır. Süt kaynamaya başladığı zaman yavaş yavaş 3 yemek kaşığı un eklenir ve sürekli olarak karıştırılması gerekmektedir. Aksi takdirde un topaklanacaktır. 4 tatlı kaşığı kakao da eklenir. Bu sırada sürekli olarak karıştırılması gerekmektedir. 2 su bardağı toz şeker de ilave edilir. Toz şeker eriyince, ayrı bir tava içerisinde eritmiş olduğumuz tereyağı da kakao kremasının içerisine eklenir. Birkaç defa daha karıştırılarak ocağın altı kapatılır. Kakao kremasının üzerinin kabuk tutmaması ve koyulaşmaması için mutlaka 2 dakikada bir karıştırmanız gerekmektedir.

Bir tepsinin içerisine pötibör bisküvilerden enine üçer tane, boyuna ise altışar tane konulur. Üzerine kakao kreması sürülür. Bir kat daha pötibör bisküvi konulur ve üzerine kakao kreması sürülür. İki kat olan bisküvilerin ortadaki bisküvi boş kalacak şekilde bir sağa bir sola olmak üzere 3 kat daha konulur. Her konulan bisküvinin üzerine kakao kreması sürülmesi gerekmektedir. Kabuklarını soyduğumuz ve küçük küçük doğradığımız muzlarımızı pötibör bisküvilerimizin orta kısmına koymamız gerekmektedir. İsteğe göre muzları da kakao kremasına batırabilirsiniz. Muzların üzerini pötibör bisküvi ile kapatmak gerekmektedir. 2 kat olacak şekilde pötibör bisküvisi ile kaplanır ve üzerine kalan kakao kreması dökülür. Buzdolabında yaklaşık olarak 4 saat dinlendirmeniz gerekmektedir.

Ayrı bir kabın içerisinde sosun yapılması gerekmektedir. Sos için, 1 su bardağı süt, 1 yemek kaşığı un, 1 yemek kaşığı kakao ve 3 yemek kaşığı toz şeker eklenir. Bu karışım iyice birbirine karışana kadar ocak üzerinde pişirilmesi gerekmektedir. Buzdolabında yaklaşık olarak 4 saat boyunca dinlendirdiğiniz pastanın üzerine kakao sosunu sürmeniz gerekmektedir.

Eğer Bisküvili Muzlu Pasta'nın göze hitap etmesini istiyorsanız beyaz çikolata eritilir. (Çikolatayı eritmek için, bir tencerenin içerisine su doldurunuz ve su kaynayıncaya kadar bekleyiniz. Ayrı bir kabın içerisine beyaz çikolata konulur ve kaynayan suyun içine konulur. Suyun sıcaklığı sayesinde erimiş olacaktır.) Beyaz çikolata da pastamızın üzerine sürülür ve servis edilir.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nova

12 Temmuz 2024 Cuma

Bisküvili muzlu pasta yaparken, muzları kakaoya batırmadan kullanmak pasta tadını nasıl etkiler?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nova, muzları kakaoya batırmadan kullanmak pastanın tadını daha hafif ve daha meyvemsi yapar. Kakaonun katacağı yoğun ve biraz acımsı tadı olmadan, muzların doğal şekerli aromaları öne çıkar. Bu da pastanın daha ferah ve tatlımsı bir lezzete sahip olmasını sağlar. Ancak, kakaoyu kullanmak da pastaya ayrı bir derinlik ve zenginlik katabilir. Kakaosuz denemek, daha hafif tatları sevenler için iyi bir tercih olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Jöleli Bisküvili Pasta

Jöleli Bisküvili Pasta

Bisküvi Kilo Aldırır mı?

Bisküvi Kilo Aldırır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çikolata Soslu Bisküvili Pasta

Çikolata Soslu Bisküvili Pasta

Bisküvili Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Muhallebi Tarifi ve Malzemeleri

Diyet Bisküvi Kaç Kalori?

Diyet Bisküvi Kaç Kalori?

Balkabaklı Bisküvili Pasta

Balkabaklı Bisküvili Pasta

Bisküvi Hamuru Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvi Hamuru Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Vişne Sulu Bisküvili Pasta

Vişne Sulu Bisküvili Pasta

Güncel

Kremalı Bisküvi Tarifleri

Kremalı Bisküvi Tarifleri