Bisküvili Yaş Pasta Tarifi ve Malzemeleri
12 Temmuz 2024

Bisküvili Yaş Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Yaş Pasta

Bisküvili yaş pasta; herkesçe bilinen pötibör bisküvinin üzerine, muhallebi kıvamında bir tatlının hazırlanarak eklenmesiyle elde edilir. Adımları basit olsa da biraz el emeği isteyen bir tariftir. Yazının devamında gerekli malzemeler listesi ve adım adım bisküvili yaş pasta tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.

Malzemeler (3-5 Kişilik)

 • 1,5 litre süt
 • 2 tatlı kaşığı un
 • 1,5 paket pötibör bisküvi
 • 1 adet yumurta
 • 1 paket vanilya
 • Hindistan cevizi
 • 3 çay bardağı şeker
 • 2 yemek kaşığı nişasta
 • 1 paket kakao

Bisküvili Yaş Pasta Tarifi

 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra bisküvili yaş pasta tarifine başlanabilir. Her pasta tarifinde olduğu gibi bisküvili yaş pasta tarifinde de malzemeler uygun bir şekilde karıştırılıp güzel bir şekle büründürülerek istenen tat elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin bisküvili yaş pasta tarifi için uygun hale getirilmesi gereklidir. Bunun için; bisküviler ve süt beraber kullanılacağından bir arada bulundurulmalı ve süt tercihen oda sıcaklığında olmalıdır. Ayrıca Hindistan cevizi, bisküvili yaş pastanın üzerini süslemek üzere kullanılacağından ayrı tutulabilir ve varsa eklenmek istenen diğer süsler de rahatlıkla eklenebilir. Son olarak; bisküvili yaş pastanın içini hazırlamak için bir tencere ile bisküvili yaş pastayı dizmek üzere bir borcamın da şimdiden hazır edilmesi faydalı olacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra bisküvili yaş pasta tarifinin ilk adımı uygulanır. Önceden temin edilen tencereye 1 litre süt dökülür ve ocakta ısınmaya bırakılır. Yeterince ısındıktan sonra bir paket kakao ilave edilir ve bir süre karıştırılır. Homojen olduktan sonra 2 tatlı kaşığı un da eklenir ve kısa süre karıştırılır. Ardından 2 yemek kaşığı nişasta da eklenir ve aynı işlemlere tabi tutulur. Son olarak sırası fark etmeksizin 3 çay bardağı şeker ve 1 adet yumurta da eklenip karıştırıldıktan sonra kaynaması beklenir. Karışım kaynamaya başlayınca vanilya da eklenip karıştırılır ve böylece bisküvili yaş pastanın tatlı kısmı hazır edilmiş olur.
 • Bisküvili yaş pasta tarifinin bu adımında; önceden temin edilen borcamın zemini güzelce ıslatılır ve nemlendirilir. Ardından bisküviler teker teker kalan yarım litre ılık süte batırılarak; borcamın tabanını dolduracak şekilde düzenli fakat çok sıkışık olmayacak şekilde dizilir. Bu bisküvilerin üzerine hazırlanan bisküvili yaş pasta eşit derece dökülür ve üzeri düzeltilir. Daha sonra bisküviler yine süte bandırılarak borcama dizilir ve onların üzerine de tatlı kısımdan dökülür. Bisküvili yaş pastanın tatlı kısmı bitinceye kadar bu işlem yapılır. Üstte son kalan kısım mutlaka tatlı olmalıdır.
 • Bisküvili yaş pastanın üzeri de düzleştirildikten sonra Hindistan cevizi ve varsa eklenmek istenen diğer soslar eklenir. Ardından soğumaya bırakılır.
 • Soğuduktan sonra bisküvili yaş pasta dilimlenerek tabaklara alınır ve servisi yapılır.

Sonuç

Bisküvili yaş pasta tarifi tamamlanmıştır. Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tarçınlı Bisküvi Tarifi ve Malzemeleri

Tarçınlı Bisküvi Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Pudingli Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Pudingli Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Diyet Bisküvi Kaç Kalori?

Diyet Bisküvi Kaç Kalori?

Yulaflı Bisküvili Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Bisküvili Pasta Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvi Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvi Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Bisküvili Lokum Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Lokum Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Bisküvi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri