Bisküvi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri
19 Temmuz 2024

Bisküvi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvi Tatlısı

Bisküvi tatlısı, genelde herkes tarafından bilinen, yapımı kolay ve pratik olan bir tatlı çeşididir. Bu tatlı, genellikle puding ve pötibör bisküvi kullanılarak hazırlanır. Evinizin erzak dolabında bir paket pötibör bisküvisi ve pudinginiz varsa, kolaylıkla hazırlayabilir ve keyifle yiyebilirsiniz. Çikolata sevenler için idealdir. Bisküvi tatlısının farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Klasik bisküvi tatlısı, kremşantili, muzlu, beyaz çikolatalı bisküvi tatlısı gibi çeşitleri vardır. Bisküvi tatlısını arzunuza göre çeşitlendirebilir veya üzerini süsleyebilirsiniz. Ancak, herkesçe bilinen klasik bisküvi tatlısıdır.

Bisküvi Tatlısı Malzemeleri

  • 2 paket pötibör bisküvi
  • 2 paket çikolatalı puding
  • 1 kg süt
  • Dövülmüş fındık içi ya da ceviz
  • Hindistan cevizi

Bisküvi Tatlısı Nasıl Yapılır?

Geniş bir tencereyi ocağa koyun. Pudingleri tencereye boşaltın ve puding paketinin arkasında yazan süt miktarı kadar tencereye süt koyup, orta ateşte kaynayana kadar dibi tutmayacak şekilde karıştırın. Puding kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve koyulaşıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Pötibör bisküvilerini koyacağınız kabı hazırlayın. Tatlınızı yapacağınız kaba önceden hazırlamış olduğunuz pudingi ince bir katman oluşturacak şekilde dökün ve pötibör bisküvileri dökmüş olduğunuz pudingin üzerine sıra sıra dizin. Dizmiş olduğunuz pötibör bisküvilerin üzerine pudingi tekrar dökün ve üzerine dövülmüş fındık ya da ceviz serpin. Daha sonra pötibör bisküvileri tekrar sıra sıra dizip üzerine bir kat daha puding dökün ve ceviz veya fındığı serpin. Bu işlemi dilediğiniz kadar yapabilirsiniz ama en uygunu 4 kattır. En üst kat için de puding döktükten sonra üstünü Hindistan cevizi ile kapatın. Daha sonra soğuması için buzdolabında 1-2 saat kadar bekletin. Soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Bisküvi Tatlısı Püf Noktaları

Bisküvi tatlısı hazırlarken kullanacağınız kabı suyla ıslatıp daha sonra süzün. Bu işlem, pudingin dibe yapışmamasını sağlar. Başka bir püf noktası ise pötibör bisküvilerinizin üzerine dökeceğiniz pudingin sıcak olmasına dikkat edin. Pudingin sıcak olması bisküvileri daha kolay yumuşatır. Ayrıca pudingi pötibör bisküvilerin üstüne dökerken hızlı olunmalıdır çünkü puding çok çabuk donuyor ve dökülmesi zorlaşıyor. Bisküvi tatlısını süslemek için üzerine serpeceğiniz Hindistan cevizini puding sıcakken değil, soğumuş olarak serpmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü sıcak olan puding, Hindistan cevizlerini yumuşatmakta ve hoş bir görüntü yaratmamaktadır.

Bisküvi Tatlısı İçin Alternatifler

Bisküvi tatlısı, bisküvi ve puding bakımından zengin bir tatlı olduğu için şeker oranı da bu yüzden yüksektir. Şeker hastaları ya da zayıflamak isteyen kişilerin uzak durması gereken bir tatlı çeşididir. Fakat uzak duramıyorsanız, bisküvi tatlısında kullanılan bisküviyi yulaflı ya da şeker oranı az olanı tercih edebilirsiniz. Yine puding içinde şeker oranı az veya şeker miktarı hiç olmayan pudingler kullanılabilir. Sütü tam yağlı değil, yarım yağlı ya da yağsız olarak kullanabilirsiniz. Böylece sağlığımızı biraz daha korumuş oluruz.

Bisküvi Tatlısı Kalori Değeri

Kalori, yiyeceklerin yakılmasıyla ortaya çıkan bir tür enerji çeşididir. Kalori, kişilerin diyet yapmak ve zayıflamak için en çok dikkat etmeleri gereken noktalardan biridir. Bisküvi tatlısı ise şeker ve yağ oranı göz önüne alındığı zaman diğer yaş pasta çeşitlerine göre kalorisi biraz daha düşük bir tatlı türüdür. Fakat bu, bir dilimden fazla yiyeceğiniz anlamına gelmemektedir. 6 kişilik bir bisküvili pastanın bir dilimi 427 kalori değerindedir. Bu kalori oranı kullandığınız malzemeye, dilimin büyüklüğüne ve sayısına göre değişmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Oraletli Bisküvili Pasta

Oraletli Bisküvili Pasta

Editörün Seçtiği

Bisküvi Diyeti

Bisküvi Diyeti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bisküvi Nasıl Yapılır?

Bisküvi Nasıl Yapılır?

Bisküvili Lokum Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Lokum Tarifi ve Malzemeleri

Bebek Bisküvisi Zararlı mı?

Bebek Bisküvisi Zararlı mı?

Bisküvili İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bisküvi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bebek Bisküvisi Tarifi ve Malzemeleri

Bebek Bisküvisi Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvi Kilo Aldırır mı?

Bisküvi Kilo Aldırır mı?

Bisküvili Bonbon Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvili Bonbon Tarifi ve Malzemeleri

Pudingli Bisküvi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Pudingli Bisküvi Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvi ile Yapılan Pastalar

Bisküvi ile Yapılan Pastalar

Bisküvi Tarifi ve Malzemeleri

Bisküvi Tarifi ve Malzemeleri